Omuz Kireçlenmesi Nedir?

Omuz Kireçlenmesi Nedir?

Omuz eklemindeki kemiklerin ve kıkırdakların zamanla aşınması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Omuz kireçlenmesi, omuzda ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığına yol açabilir. Yaşlanma süreciyle ilişkilidir ve eklemdeki kıkırdak yüzeyinin düzensizleşmesiyle karakterizedir. Günlük aktiviteleri ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç, fizik tedavi, enjeksiyonlar ve cerrahi müdahale yer alır.

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Omuz Kireçlenmesi Nedir?En yaygın belirtisi omuzda sürekli veya zaman zaman ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı genellikle zamanla kötüleşebilir. Özellikle omuzu hareket ettirirken veya üzerine yük bindirirken artabilir. Omuz kireçlenmesi olan kişilerde omuz ekleminde hareket kısıtlılığı, sertlik hissi görülür. Ayrıca omuzun sabitlenmiş gibi hissedilmesi de görülebilir. Bu durum günlük aktiviteleri yaparken zorluk çıkarabilir.

Omuz ekleminde kıkırdakta meydana gelen aşınma, omuz hareketinde çıtırtı sesi şeklinde hissedilir. Bu durumu yaşayan kişilerde genellikle gece ağrıları daha belirgin olabilir. Özellikle omuzu üzerine yatarken veya uyurken ağrı artabilir. İleri evrelerde omuz ekleminde hafif şişlikler veya dokunmaya hassasiyet olabilir. İlerledikçe omuz hareketlerinde kuvvet kaybı veya zayıflık hissi olabilir. Omuz kireçlenmesi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Şiddete bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Omuz Kireçlenmesi Neden Olur?

İlerleyen yaşla birlikte omuz eklemindeki kıkırdak ve dokuların doğal olarak aşınması ve incelmesi ortaya çıkabilir. Bu durum zamanla omuz kireçlenmesi yaşanmasına neden olabilir. Omuzda meydana gelen tekrarlayan yaralanmalar ve travmalar (örneğin, omuz çıkığı gibi) riski artırır. Yaralanmalar, omuz eklemindeki kıkırdak yapısını bozabilir ve bu da kireçlenmeye yol açabilir. Omuz ekleminin aşırı kullanımı, fiziksel aktivitelerin uzun süreli olarak yapılması, omuz kıkırdağında zarara yol açar. Sorunun yaşanmasına katkıda bulunabilir.

Bazı genetik faktörler, bireylerin kıkırdak yapılarının doğal olarak daha çabuk bozulmasına veya riskin artmasına neden olur. Metabolik hastalıklar veya durumlar (örneğin, diyabet gibi) bazı kişilerde riski artırabilir. Omuz kireçlenmesi belirtileri arasında ağrı, hareket kısıtlılığı, omuzda şişlik ve zamanla omuz ekleminde işlev kaybı yer alır. Tedavi hastanın semptomlarına ve omuzun genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir.

Omuz Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri

Omuz Kireçlenmesi Nedir?Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç reçete edilir. Ayrıca, ağrı kesiciler ve gerekirse kortikosteroid enjeksiyonları da kullanılabilir. Omuz kireçlenmesi için fizik tedavi çok önemlidir. Fizyoterapist, omuzun hareketliliğini ve gücünü artırmak için özel egzersiz programı uygular. Eklem sağlığını desteklemek için glukozamin ve kondroitin gibi takviyeler önerilir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri de anti-enflamatuar etkileri ile bilinirler.

Omuz destekleri veya brace’ler, omuzu destekleyerek ve hareket sırasında rahatlık sağlar. Tedavi sürecine katkıda bulunur. Ayrıca, günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştıran özel cihazlar da önerilebilir. Şiddetli vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Ayrıca diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda da cerrahi müdahale gerekir. Omuz artroplastisi ameliyatı, omuz ekleminin yenilenmesi için yapılan operasyondur. Bazı hastalar, semptomları hafifletmek için akupunktur, masaj terapisi yöntemlerini tercih edebilirler. Ancak, bu tedavi yöntemlerinin etkinliği konusunda daha fazla araştırma gereklidir. Her hasta için tedavi planı farklılık gösterebilir. Omuz kireçlenmesi tedavisi için en uygun yöntemleri belirlemek önemlidir. Bunun için uzman bir ortopedi doktoruna danışmak önemlidir.