Robotik Diz Protezi

robotik diz kireçlenmesi

Robotik uzuvlar veya biyonik uzuvlar olarak da bilinen robotik protezler, kullanıcının kasları veya bir bilgisayar tarafından kontrol edilen yapay uzuvlardır. Robotik diz protezi tipik olarak yaralanma, hastalık veya doğum kusuru nedeniyle bir uzvunu kaybetmiş kişiler tarafından kullanılır.

Robotik Diz Protezi Nedir?

Uzuvlarını kaybetmiş veya motor fonksiyonlarını bozmuş bireyler için rehabilitasyon sürecine yardımcı olmak için robotların kullanılmasını içerir. Bu tür bir tedavi, bireylerin yeniden güç kazanmalarına, hareketliliklerini Robotik diz protezi tedavisi geliştirmelerine ve bağımsızlıklarını artırmalarına yardımcı olmak için geleneksel protez cihazlarıyla birlikte kullanılabilir.

Hareket ile destek ve yardım sağlamak için vücuda takılan harici cihazlar olan dış iskeletler ve eksik bir uzuvun yerini almak üzere tasarlanmış ve kullanıcı tarafından kendi kas sinyallerini kullanarak kontrol edilebilen robotik uzuvlar dahil olmak üzere tedavi için kullanılabilecek birkaç farklı robotik protez cihazı türü vardır.

Robotik Diz Protezi Belirtileri

Bir ortopedik cerrahi işlemdir ve bir diz eklemlerinin yerine yerleştirilen mekanik bir parçadır. Bu tip protezler, diz eklemlerinin hareketliliğini ve desteğini yeniden uygulamaya yöneliktir ve genellikle diz eklemlerinin doğal hareketlerini taklit eder.

Robotik diz protezi belirtileri, diz eklemlerinde ağrı, sıkışma ve hareket kısıtlılığı gibi organların varlığı. Bu kitleyi oluşturan, dizindeki parçaların doğal hareketlerini ortaya çıkarırken ortaya çıkarabilir ve hareketlerinizi kısıtlayabilir. Diz kısımlarında ağrı ve sıkışma hissi, diz kısımlarının hareketlerini ortaya çıkarırken ve yürümeyi zorlayabilir.

Robotik protez, diz eklemlerinin yerine yerleştirilmiş bir parçadır ve bu nedenle diz eklemlerinin doğal hareketlerini taklit eder. Bu nedenle, robotik diz protezi gösterileri, diz eklemlerinin doğal hareketlerini ortaya çıkarırken ortaya çıkmış olabilir.

Robotik Protez Tedavisi

Uzuvlarını kaybetmiş veya motor fonksiyon bozukluğu olan bireylerin fonksiyonlarını yeniden kazanmalarına ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için etkili bir yol olabilir. Tipik olarak, özel ihtiyaçlarını karşılayan kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için bireyle birlikte çalışan fizyoterapistler ve mesleki terapistler de dahil olmak üzere sağlık uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından sağlanır.

Robotik Protez İyileşme Süresi

Doğal diz hareketlerini taklit eden bir cihazdır. Robotik diz protezi, bir insanın dizindeki eklerindeki yıpranmış veya hasar görmüş dokuların yerine takılan ve ağrısını azaltmayı ve hareket kabiliyetini artırmayı amaçlar. Ancak, bu cihazın çalıştırılması için gerekli olan cerrahi bir işlemdir ve bu nedenle kurtarma süreci birkaç hafta veya aylar sürer.