Diz Protezi

diz protezi

Diz ekleminin hasarlı veya hastalıklı kısımlarının çıkarıldığı ve yapay parçalarla değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Diz protezi ameliyatının amacı ağrıyı hafifletmek ve dizin işlevini iyileştirmektir.

Diz Protezi Tedavisi

Diz eklemi, uyluk kemiğinin alt ucundan (femur) ve shin kemiğinin (tibia) üst ucundan, menisküs adı verilen küçük bir kıkırdak yastığı ile ayrılan oluşur. Operasyon sürecinde, femur ve tibianın hasarlı veya hastalıklı kısımları çıkarılır ve metal, plastik veya seramikten yapılmış yapay parçalarla değiştirilir.

Yapay parçalar, sağlıklı bir diz ekleminin hareketini ve işlevini çoğaltmak için tasarlanmıştır. Ameliyattan sonra, iyileşmek ve ağrı kesici ilaç almak için muhtemelen birkaç gün hastanede kalacaksınız. Ayrıca dizinizdeki gücü ve hareketliliği yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için fizik tedaviye başlayacaksınız.

Fizik tedavi, hareket aralığınızı, gücünüzü ve dengenizi iyileştirmek için egzersizler içerebilir. Muhtemelen diz protezi ameliyattan sonra birkaç hafta veya ay boyunca ayakta tedavi olarak fizik tedaviye devam etmeniz gerekecektir.

Diz Protezi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şiddetli diz ağrısı ve deformite görülen hastalarda protez cerrahisine başvurulur. Günlük aktivitelerinizi sınırlayan ve ilaçlar, fizik tedavi veya diz enjeksiyonları gibi diğer tedavilere cevap vermeyen kronik diz ağrınız varsa, diz protezi için aday olabilirsiniz.
Diz ağrısı nedeniyle yürümekte, ayakta durmakta veya merdiven çıkmakta zorluk çekiyorsanız, diz protezisi için aday olabilirsiniz. Diziniz artrit veya diğer koşullar nedeniyle gözle görülür şekilde deforme olmuş veya şekilsizse, protez cerrahisi için aday olabilirsiniz.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Cerrahi müdahalelerin genelinde olduğu gibi ameliyat ertesinde enfeksiyon riski vardır. Bu durum antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak enfekte olmuş protezi çıkarmak için ek ameliyat gerektirebilir. Aynı zamanda protezin eklem ile bütünleşmesi açısından da oldukça önemlidir. Operasyon öncesinde alanında uzman hekimler tarafından kişinin sağlık durumu analiz edilir.

Medikal tedavi yöntemlerinden etkili sonuç alamayan kişilere cerrahi müdahale teknikleri uygulanmalıdır. Sizler de diz protezi ameliyatı hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.