Omuz Eklemi İltihabı Nedir?

Omuz Eklemi İltihabı Nedir?

Omuz eklem bölgesindeki dokuların enfeksiyon veya irritasyon sonucu oluşan durumdur. Omuz eklemi iltihabı genellikle ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi genellikle antibiyotikler ve dinlenme ile sağlanır. Bazı vakalarda fizik tedavi de önerilebilir. Erken teşhis ve tedavi önemlidir, aksi takdirde eklem hasarı ve uzun süreli problemler gelişebilir.

Omuz Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Omuz Eklemi İltihabı Nedir?Genellikle omuzun ön tarafında veya dış tarafında ağrı hissedilir. Ağrı zamanla şiddetlenebilir ve hareket ettikçe artabilir. Omuz eklemi iltihabı durumunda eklem bölgesinde şişlik olabilir. Şişlik genellikle ağrının yoğun olduğu bölgede hissedilir. Omuz eklemi hareketleri kısıtlanabilir. Özellikle omuzu yukarı kaldırmak veya yanlara doğru açmakta zorluk yaşanabilir.

Eklem bölgesindeki iltihaplanma genellikle bölgenin sıcak hissedilmesine neden olabilir. Omuz eklemi iltihabı olan kişiler gece veya dinlendiği zamanlarda da ağrı hissedebilirler. İleri seviyelere ilerlediğinde, omuzun gücünde azalma veya zayıflama görülebilir. Omuz eklemi iltihabı belirtileri bireyden bireye değişebilir. Belirtilerin şiddeti değişkenlik gösterebilir. Eğer omuzunuzda bu tür belirtiler yaşıyorsanız, bir ortopedi uzmanına danışmanız önemlidir.

Omuz Eklemi İltihabı Neden Olur?

Omuzdaki bursa denilen sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Bursit genellikle tekrarlayan omuz hareketleri veya travma sonrasında oluşabilir. Omuz tendiniti, omuzdaki tendonların iltihaplanması durumudur. Özellikle tekrarlayan omuz hareketleri, kötü pozisyonlar, aşırı yüklenme tendiniti tetikleyebilir. Omuz kireçlenmesi, omuz eklemindeki kıkırdak dokunun aşınması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum omuzda ağrı ve zamanla iltihaba neden olabilir. Omuz eklemi osteoartriti, eklem kıkırdağının yıpranması ve kemikler arasında sürtünme ve ağrıya yol açan bir durumdur. Omuz eklemi iltihabı da bu süreçte ortaya çıkabilir.

Romatoid artrit, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla eklemlere saldırması sonucu ortaya çıkan bir otoimmün hastalıktır. Omuz eklemi romatoid artritinde de iltihaplanma görülebilir. Omuz eklemine doğrudan bulaşan bakteriyel veya viral enfeksiyonlar neden olur. Omuz kırıkları, burkulmaları veya diğer travmatik yaralanmalar omuz eklemi etrafında ağrıya sebep olabilir. Bu durumların her biri, omuz eklemi iltihabı olası nedenlerinden sadece birkaçıdır. Omuz ağrısı ve iltihabı gibi belirtileriniz varsa, bir ortopedi uzmanına danışarak doğru tanı ve tedavi almanız önemlidir.

Omuz Eklemi İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Omuz Eklemi İltihabı Nedir?İlk aşamada omuzu dinlendirmek, hareketi sınırlamak, inflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Doktorunuz tarafından reçete edilen non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ağrıyı azaltır. İltihabı kontrol altına alabilir. Omuz eklemi hareketliliğini geri kazandırmak gerekir. Bunun için fizik terapisti tarafından uygulanan egzersizler önemlidir. Bu, omuz kaslarını güçlendirmek ve esnekliği artırmak için yapılır.

Sıcak veya soğuk kompresler uygulamak, ağrıyı hafifletir ve inflamasyonu azaltabilir. Doktorunuz gerektiğinde omuz eklemi içine kortikosteroid veya PRP gibi enjeksiyonlar yapabilir. Bu enjeksiyonlar, iltihabı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Nadiren, omuz eklemi iltihabı tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir. Şiddetli durumlarda, diğer tedavi seçenekleri başarısız olduğunda doktor cerrahi seçenekleri değerlendirir. Altında yatan bir başka durum varsa, bu durumun tedavisi de önemlidir. Tedavi planı, hastanın özel durumuna, iltihabın nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişecektir. Belirtileri olan hastaların doktora danışması, tedavi seçeneklerini değerlendirmesi önemlidir.