Kalça Çıkığı Belirtileri

Kalça Çıkığı Belirtileri

Protez kalça eklemi doğal kalça ekleminin yerine yerleştirilirken, protezin yerleştirilmesi sırasında yanlış pozisyona gelebilir. Dolayısıyla protezin iç yüzeyiyle kalça kemiği arasında sürtünme olabilir. Kalça çıkığı belirtileri arasında ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı bulunmaktadır.

Kalça Çıkığı Belirtileri Neden Olur?

Kalça çıkığı, protez kalça eklemlerini koyarken ortaya çıkmaktadır. Kalça protezi ameliyatı sonrasındaki dönemde bazı hastalarda görülebilir. Protezin iç yüzeyiyle kalça kemiği arasındaki doku uyuşmazlığı da tetiklemektedir. Bu durum belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili faktörler arasındadır.

Ameliyat ertesinde ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı görülebilir. Aynı zamanda kalça protezi, çevresel etkenler sonucunda da tahribata uğradığı gözlemlenir. Kalça çıkığı genellikle travma sonucu oluşur. Ancak bazı yapılar, orijinal olan anatomik yapılara sahip veya dış organlardan da kalça çıkışına neden olabilir.

Kalça Çıkığı Türleri

Doğuştan olan anatomik göğüs genişliğine sahip, özellikle kalça eklemleri için güç olarak zayıf olan darbeler neden olabilir. Trafik kazaları, düşme veya yüksek enerjili sportif faaliyetlerin sonucunda oluşan travmalar kalça çıkığı belirtileri yaşamamıza neden olabilir.

Kırık veya çatlaklar olan kemikler de kalça çıkığının yaşandığı bir diğer sağlık problemidir. Artrit veya diğer eklem hastalıkları özellikle ileri yaşlardaki hastalarda görülebilir. Kalça çıkığının etkenleri arasında genetik, hormonlar, yaş, cinsiyet, bilinçsiz spor yapma gibi faktörler de yer alabilir.

Kalça Çıkığı Türleri Nelerdir?

Bebeklerde Görülen Konjenital Kalça Çıkığı: Doğumda veya ilk yıllarda ortaya çıkan bir hareket. Bacakların arasındaki kıvrımlarda oluşur ve bebeklerin boyutlarının birbirine doğru genişlemesine neden olabilir. Bu durum, bebeklerin uzunluklarının uzunluğunda bir değişkene veya bagajın uzunluğuna neden olabilir.

Yetişkinlerde Görülen Akut Kalça Çıkığı: Bacak eklemlerinde oluşan bir ağrı veya sertliğin nedenidir. Bu durum genellikle travma, yaralanma veya yüksek düzeyde fiziksel aktivite nedeniyle ortaya çıkarır. Kalça bölgesi, ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösterir.

Kronik kalça çıkığı: Kalça eklemleri içinde bir yerde sürekli bir şekilde oluşan bir çıkık olarak ortaya çıkıyor. Bu durum, kalça eklemi içinde yer alan kalça ve kalça içi kıkırdağı arasındaki fazla mesafeyi ifade eder. Genellikle belli bir yaş üzerindeki kişilerde kalça çıkığı belirtileri görülür. Osteoartrit veya kemik yapısındaki yapısal anormallikler gibi unsurlardan dolayı meydana gelir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.