DİZ KAPAĞINDA KİREÇLENME

Diz Kapağında Kireçlenme

Diz eklemlerinde oluşan kireç birikintileridir. Bu durum, belirli bir yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın ve ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Diz kapağında kireçlenme tedavisi genellikle hareket ve fizik tedavi, ağrı kesici ve anti-enflamatuvar ilaçlar, veya cerrahi müdahale gibi tedavileri uygular.

Patellofemoral kalsifikasyon belirtileri arasında etkilenen dizde ağrı ve sertlik, hareketlilik ve fiziksel aktivite zorluğu ve diz hareket ettirilirken taşlama veya gevreklik hissi bulunabilir.

Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi, ağrı ve iltihabı azaltmak için ilaçlar ve ağır vakalarda kalsiyum birikintilerini gidermek için cerrahi yer alabilir. Patellofemoral kalsifikasyon belirtileri yaşıyorsanız, doğru tanı ve uygun tedavi için bir sağlık uzmanına görünmeniz önemlidir.

Diz Kapağında Kireçlenme Neden Olur?

Diz kapağının (patella) uyluk kemiği (femur) olarak da bilinen patellofemoral konsifikasyon dizin ön kısmında ağrıya neden olan bir durumdur. Patellofemoral kalsifikasyonun kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Diz kapağında kireçlenme osteoartrit gibi belirli tıbbi durumları olan kişilerde daha yaygın olabilir, ancak altta yatan tıbbi durumları olmayan kişilerde de ortaya çıkabilir. Patellofemoral kalsifikasyon gelişme riskini artırabilecek diğer faktörler şunlardır:
-Yaş: Bu durum yaşlı bireylerde daha yaygındır.
-Cinsiyet: Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.
-Önceki diz yaralanmaları: Diz yaralanmaları veya travma öyküsü patellofemoral kalsifikasyon riskini artırabilir.
-Aşırı kullanım: Diz üzerinde tekrarlanan stres, örneğin koşma veya diğer yüksek etkili aktiviteler, durumu geliştirme riskini artırabilir.
-Genetik faktörler: Patellofemoral kalsifikasyonun genetik bir bileşeni olabilir, çünkü durum ailelerde akma eğilimindedir.
-Diz kapağı uyluk kemiğinin kesin nedeninin kişiden kişiye değişebileceğini belirtmek önemlidir. Durumu geliştirme riskiniz hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

Diz Kapağında Kireçlenme Ameliyatsız İyileşir mi?

Birçok durumda, patellofemoral kalsifikasyon veya diz kapağında kalsiyum birikintilerinin oluşumu, ameliyat olmadan başarılı bir şekilde diz kapağında kireçlenme rahatsızlığı  tedavi edilebilir. Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri şunları içerebilir: Fiziksel bir terapist, hareketliliği artırmak ve etkilenen dizdeki ağrıyı azaltmak için germe, güçlendirme ve egzersizleri içerebilecek bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilir.