Kemik Kırığı Belirtileri

Kemik Kırığı Belirtileri

Kemiklerin bir veya daha fazla yerde kırılmasıdır. Bu kırıklar, birçok farklı şekilde oluşur, ancak genellikle düşme, spor yaralanmaları veya travmalar gibi durumlar sonrasında meydana gelir. Ağrı, şişme, morarma, hareket kısıtlılığı ve bazen de kemik eklemlerinde uyuşma gibi kemik kırığı belirtileri bulunmaktadır. Ciddi yaralanmalar söz konusu olduğunda cerrahi tedavi gerekebilir.

İlk etapta hastaların benzer şikayetlerle karşılaştığı gözlemlenir. Eklem fonksiyonlarında zorlanma ve biçimsel bozukluklar örnek olarak gösterilebilir. Ender olarak sinir dokuları da tahribata uğradığı kaydedilmektedir. Buna bağlı olarak hissizlik ve solgun görünüm bulguları da takip etmektedir.

Kemik Kırığı Belirtileri Nasıl Önlenir?

Kemik sağlığını koruyarak kemik kırığı riskini azaltabilirsiniz. Ortopedik sağlığımız için kemikleri güçlendiren ve sağlıklı tutan düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Aerobik egzersiz, ağırlık kaldırma veya yürüyüş gibi aktiviteler, kemik sağlığına yardımcı olabilir. Böylelikle eklem ve dokularda oluşabilecek hasarların etkisi en az düzeye indirilir.

Günlük alışkanlıklar içerisinde yeterli kalsiyum, D vitamini ve diğer besinlerin alımı son derece önemlidir. Süt, peynir, yoğurt, brokoli, badem ve yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek önerilir.

Düşme riskini azaltmak için ev içerisinde ve dışarıda güvenliği sağlamak önemlidir. Kaygan zeminleri, düzensiz yüzeyleri, engelleri ve diğer potansiyel düşme kaynaklarını ortadan kaldırmak veya önlemek için önlemler alınmalıdır.

Taban yapınıza uygun ayakkabılar giyerek, kemik sağlığını koruyarak, yaralanmalardan kaçınmak mümkündür. Alkol ve sigara kullanımı kemik sağlığına zararlı olabilir. Dolayısıyla kemik kırığı belirtileri yaşamanıza neden olabilir. Söz konusu maddelerden kaçınmak veya azaltmak, kemiklerin sağlıklı kalması noktasında olumlu yönde etkiler.

Kemik Kırığı İyileşme Süresi

Kırık belirtileri uzman hekim tarafından teşhis edilmesinin ardından iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Bunlar arasında kırığın yerleşimi, kırığın büyüklüğü, kişinin yaşı ve genel sağlık durumu yer alabilir. Bir kemik kırığının tedavisi altı ila on iki hafta arasındadır.

Kırığın yerleşimine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bazı kırıkların tam olarak iyileşmesi altı ay ila bir yıl sürebilir. Kemik kırıkları, iyileşme süreci boyunca bir dizi farklı evre geçirir. İlk aşamada, kırık bölgede bir kan pıhtısı oluşur. Yeni kemik hücrelerinin büyümesini ve kırığın dolmasını sağlamak için bir çerçeve oluşturur.

Son olarak yeni kemik dokusu, kırığın tam olarak iyileşmesine kadar yavaş yavaş sertleşir ve güçlenir. Kemik kırığı iyileşme sürecini hızlandırmak için, doktorunuz tarafından verilen talimatlara uymanız ve dinlenmeniz önemlidir. Ayrıca, kemik sağlığınızı iyileştirmek için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek gibi yaşam tarzı faktörleri de önemlidir. Eğer hala kemik kırığı belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.