Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Diz ekleminin işlevini geri kazandırmak veya ağrıyı azaltmak amacıyla kullanılan bir cerrahi implanttır. Diz ekleminin hasar gördüğü veya aşınmış olduğu durumlarda kullanılır. Diz protezi ameliyatı sonrası, eklem kireçlenmesi , travma sonucu hasar, dejeneratif eklemler ve diğer diz problemleri gibi birçok hastalık ortadan kalkar.

Diz Protezi Nedir?

Diz protezi, aşınmış ve yıpranmış diz ekleminin özel alaşım metaller ve sıkıştırılmış plastik implanttan oluşan özel bir yüzey kaplama tekniğidir. Cerrahi müdahale kapsamında hedef; bozulmuş eklem yüzeyleri arasında teması keserek; ağrı çekmeyen, istediği kadar yol yürüyebilen ve merdiven inip çıkabilen bir eklemi elde etmektir.Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekim tarafından yeni nesil yöntemler kapsamında minimal invaziv teknikler de kullanılabilir. Diz eklemine ulaşmak için kaslar ve diğer dokular ayrılır.

Eski ve hasarlı diz eklemi çıkarılır. Protez, kemiklere yerleşmesi için genellikle özel çimento veya çimento kullanmadan preslenir Kesiler kapatılır ve dikişler atılır. Eklem ve kas yapısının etkili iyileşme sağlanması bakımından operasyon ertesi süreç oldukça önemlidir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme ve İyileşme Süreci

Diz protezi ameliyatı sonrası dönem, hastanın iyileşme sürecini yönetmek ve yeni diz eklemiyle daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzına dönmesini sağlamak için önemlidir Diz protezi ameliyatı sonrası dönem, hastanın iyileşme sürecini yönetmek ve yeni diz eklemiyle daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzına dönmesini sağlamak için önemlidir Ameliyat sonrası ağrı yönetimi önemlidir.

Doktorlar, hastaların rahat etmeleri için uygun ağrı kesiciler reçete ederler.  Ameliyat sonrası hastaların hemen yürümeleri teşvik edilir. Fizik tedavi uzmanlığı çerçevesinde yeni diz eklemi hareketliliğini ve gücünü geri kazandırmak için çok önemlidir.

Hasta, fizyoterapistler tarafından düzenli olarak değerlendirilir ve özel egzersizlerle tedavi edilir. Kesilerin temiz ve kuru tutulması ve dikişlerin enfeksiyondan korunması önemlidir İlk birkaç ay boyunca hasta hala koltuk değnekleri veya yürüteçler gibi yardımcı cihazlar kullanabilir. Yavaşça artan yürüme mesafeleri ve aktiviteler ile iyileşme süreci devam eder.

Diz Protezi Ameliyatı SonrasıNelere Dikkat Edilmeli?

Protez cerrahisi ertesi ilk günlerden itibaren fizyoterapistler tarafından yönlendirilir. Yavaşça yürümeye ve dizlerini eğip bükmeye başlarlar. İlk birkaç ay boyunca hastalar fizyoterapi seanslarına devam ederler. Bu seanslar, dizin gücünü ve hareket aralığını geri kazanmalarına yardımcı olur.

İlk birkaç hafta veya aylar boyunca hastalar koltuk değnekleri veya yürüteçler gibi yardımcı cihazları kullanabilirler.  Hasta, zamanla yavaşça günlük aktivitelerine döner. Ancak yüksek etkili sporlar ve aşırı yüklenme kaçınılmalıdır.

Diz Protezi Ameliyatı sonrası dönem, hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve yeni diz eklemi ile daha aktif bir yaşam sürdürebilmeleri için önemlidir. Bu süreçte doktor ve fizyoterapistlerin önerilerine uymak ve düzenli takip randevularına gitmek çok önemlidir. Ayrıca, kişisel iyileşme hızı kişiden kişiye değişebilir, bu nedenle sabır ve destek de gereklidir.