Diz Eklemi Kireçlenmesi Nedir?

Diz Eklemi Kireçlenmesi

Diz ekleminin aşınma ve yıpranma sonucu bozulması durumuna diz eklemi kireçlenmesi denir. Eklem kıkırdağının yıpranması ve incelmesiyle karakterize edilir. Bu durum, ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığına yol açabilir. Tedavisi, ağrıyı hafifletmek ve hareketliliği korumak için ilaçlar, fizik tedavi yöntemlerini içerebilir.

Diz Eklemi Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz Eklemi Kireçlenmesi

Hareket halindeyken, özellikle yürürken veya merdiven çıkarken ağrı hissedilir. Ağrı, dinlenme sırasında azalabilir. Özellikle sabahları veya uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra sertlik hissi olabilir.

Hareket aralığı azalabilir ve tamamen bükülmesi veya düzeltilmesi zorlaşabilir. Eklemde şişlik ve dokunulduğunda hassasiyet olabilir. Hareket ettirirken çıtırtı veya gıcırdama sesleri duyulabilir. İleri evrelerde, dizde şekil bozuklukları gelişebilir.

Belirtiler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve zamanla değişebilir. Eğer diz eklemi kireçlenmesi belirtileri yaşıyorsanız, uzman bir doktora danışmanız önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi, semptomların yönetilmesinde önemlidir. Diz fonksiyonlarının korunmasında yardımcı olabilir.

Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Yaş ilerledikçe, eklem kıkırdağının aşınma riski artar. En yaygın nedenlerden biridir. Fazla kilo, eklemler üzerinde ekstra baskı oluşturarak riski artırır. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha sık etkilenir, özellikle menopoz sonrası dönemde. Ailede sorunun öyküsü olan kişilerde bu durumun gelişme riski daha yüksektir.

Dizdeki önceki yaralanmalar veya cerrahi müdahaleler, gelişme riskini artırabilir. Ağır fiziksel işler veya dizleri sık kullanmayı gerektiren meslekler, riski artırabilir. Diyabet gibi metabolik hastalıklar, eklem sağlığını etkiler. Bu sorunun yaşanmasına sebep olabilir.

Doğuştan gelen veya sonradan gelişen eklem yapısındaki anomalilerde hastalığın yaşanmasına sebep olabilir. Aşırı veya yanlış yapılan spor aktiviteleri, diz eklemlerine zarar verebilir ve riski artırabilir.

Düşük kemik yoğunluğu ve belirli kemik yapıları gelişimine katkıda bulunabilir. Faktörlerin her biri, diz eklemi kireçlenmesi oluşumunda farklı derecelerde etkilidir. Önlem almak ve erken tedaviye başlamak için bu faktörlerin farkında olmak önemlidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diz Eklemi Kireçlenmesi

Güçlendirme egzersizleri diz çevresindeki kasları güçlendirir. Eklem üzerindeki baskıyı azaltır. Esneklik egzersizleri eklem hareketliliğini artırır ve sertliği azaltır.

Kilo vermek, eklem üzerindeki baskıyı azaltarak ağrıyı hafifletebilir. Anti-inflamatuar besinler içeren bir diyet, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kortikosteroid enjeksiyonları iltihabı ve ağrıyı hızlı bir şekilde azaltabilir. Hyaluronik asit enjeksiyonları eklem içine yapılır. Dizin daha rahat hareket etmesini sağlayabilir.

Dizlikler ve diğer destekleyici cihazlar, eklemi destekleyerek ağrıyı azaltabilir. Artroskopik cerrahi hasarlı eklem dokusunu temizlemek için kullanılır. Osteotomi dizdeki yükü yeniden dağıtmak için kemiklerin şeklini değiştiren bir prosedür. İleri derecede diz eklemi kireçlenmesi durumunda, hasarlı eklem yapayı ile değiştirilir.

Böylece diz protezi tedavisi uygulanır. Uygulanan her tedavi yöntemi, kişinin özel sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır. Bu yüzden, uygun tedavi planını belirlemek için alanında uzman bir sağlık profesyoneliyle görüşmek çok önemlidir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.